Активісти з істориками та СБУ створюють «Архів історій українців»
  • Громадські активісти створили сайт «Архів історій українців». 
  • На ньому почали публікувати історії людей, що жили у визначні часи української історії.
  • Зокрема, тут є історія дружини отамана, що служив під проводом Симона Петлюри; студента-учасника Революції на граніті; добровольців, що одними з перших воювали на Донбасі.

Автомайданівка Таїса Гайда, яка є координатором історичного проекту «Забуті жертви Другої світової війни», розказала, що ідея створити сайт, де б збирали усні історії людей про історичні події виникла після спілкування з істориками вінницького Педуніверситету.

— Це було десь рік тому. Говорили з викладачами Педуніверситету, дізналися, що вони самі роблять дослідження таких історій та подумали — а чому б їх не публікувати на широкий загал? Бо те покоління (часів СРСР), що зараз помирає, може не залишити після себе жодного сліду.

Гайда упевнена, що пам’ять у родинах простягається не далі третього покоління. Тобто, історії життя прадідів-прабабусь — це наш максимум. Тож, щоб історія пращурів не стерлася, «народився» сайт memory.org.ua

На ньому українську історію поділили за кількома хронологічними періодами, починаючи з 1917 року (започаткування Української народної республіки) і завершуючи нашими часами (війна на Сході України). Окремим «пластом» є розділ «Українці в еміграції».

Таїса Гайда розповіла, що вони зібрали понад 30 історій людей, які жили в різний час, користуючись архівами вінницького СБУ.

— Якогось фільтра від спецслужби не було — ми самі обирали те, що буде опубліковано. І зазначимо, в нас будуть різні історії та різні точки зору. Серед них — розповідь про хлопця-петлюрівця, який вбив єврейську родину з семи людей і вагітну жінку. Це дуже конфліктна історія, яка йде всупереч з офіційною позицією на цей історичний пласт. Але такий випадок був, такі люди теж були. Навіть в рядах УНР. І про це варто знати.

Зараз на сайті є чотири історії:

Питаємо, чи є вінницький «Архів історій українців» першим в Україні?

— Наш сайт є не першим, і не єдиним таким в Україні. Але його унікальність полягає в тому, що наші читачі зможуть додавати власні історії. Є певні вимоги: має бути хоча б один документ, фото, яке підтверджувало правдивість історії. Бо, насправді, якщо захотіти — можна написати оповідку про вигаданого персонажа, яка виглядатиме як реальна історія, — відповіла Гайда.

Вона додала, що на сайті опубліковані історії мешканців Вінниччини та тих, хто пов’язаний з Вінницею. Утім, незабаром буде розширення.

— Для прикладу, нам вже прислали історію жителя іншого регіону, який був сповідником Симона Петлюри! Цю історію ми дооформимо, і впевнена, що вона вас зацікавить, — каже Таїса Гайда.

Читайте також:

Фото автора, скріншоти з сайту memory.org.ua